Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Ankara – Türkiye

25

Ankara, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehridir. Hem Anadolu’nun hem de Doğu Trakya’nın merkezinde yer alan Ankara, aynı zamanda Avrupa ile Ortadoğu arasındaki karayolu üzerinde yer alan önemli bir ticaret ve sanayi kentidir. Şehir, MÖ 2. binyıl kadar uzun bir süredir bir insan yerleşimi olmuştur ve kalıntıları bulunmuştur. Şehir, Ankara ovasının tepesinde, Türkiye’de Kızılırmak Nehri (Fırat) tarafından ilçeye bağlı iki bölgeden biri olan iç bir konumda yer almaktadır. Ankara, Türk tarihi için önemli birçok kişiye ve yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Hititler, Frigler, Lidyalılar ve nihayet Türkler olmak üzere dört farklı imparatorluğa ev sahipliği yapmış ve binlerce yıl boyunca her biri kendine özgü üsluplarla Ankara’nın mimarisine damgasını vurmuştur.

Gelin birazcık göz atalım, anlatacak zengin ve ilginç hikayeleri, şaşırtıcı tarihi geçmişi, antik mimarisi, güzel kiliseleri ve camileri olan güzel bir şehir yatıyor. Üç haftalık bir tatil planlıyorsanız, Ankara‘yı ziyaret etmeniz için birkaç iyi nedene göz atalım. Ankara, ülke içinde merkezi bir konumda yer almaktadır. Ankara’da ortalama sıcaklık 27.4-30 °C arasında ve yıllık yağış ortalamaları 617 cm küp civarındadır. Bu gün ve çağda pazarlama, herhangi bir ticari organizasyonun büyümesini sürdürmede hayati bir rol oynamaktadır. Kuruluşlar yeni ürünler piyasaya sürüyor, start-up’lar markalarını büyütmek için yenilikçi yollar buluyor ve ürünlerini internette sergilemek veya onlar için etkinlikler düzenlemek için bu araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Karasal iklimin etkisiyle kışlar çok soğuk, yazlarsa çok sıcak geçtiğinden Ankara’yı ziyaret için en uygun dönemler ilkbahar ve sonbahar ayları. Yurt içinden ve yurt dışından ulaşımın kolay olduğu şehre gelmek için hava, demir veya kara yolunu tercih edebilirsiniz. Trafik sorunun yaşandığı Ankara’da şehir içi toplu ulaşımsa hafif raylı sistem, otobüs ve minibüs aracılığıyla sağlanıyor. Çok sayıda alışveriş merkezinin bulunduğu kentte Kızılay, Ulus ve Kavaklıdere yıldızlı kent otellerinin bulunduğu, Hamamönü ise tarihi konaklarda aile işletmelerinin hizmet verdiği konaklama bölgeleri.

ANKARA HALKI:

Halk, Ankara’daki muadilleri kadar dost canlısı, misafirperver ve hükümetin mahkumlara yönelik politikalarından zaman zaman mutsuz. Her ikisini de ziyaret eden gezginler, bir seyahatte iki başkenti ziyaret etmelerine izin veren bir macerayla eve kaçmış gibi hissederken, benzer rahatlıklar hissedecekler! Bu yüzden şehir ve eşsiz kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ankara’ya uçtum. Şehri araştırdıktan sonra açıkçası ağzım açık kaldı! Dürüst olmak gerekirse, Atatürk yeni başkenti Ankara ile çok şey başardı. Aslında birçok kişi onu modern Türkiye kültürü ile Batı Avrupa’nın güzel bir karışımı olarak tanımlıyor. En çok konuşulan Türk dili Türkçedir (yaklaşık 70 milyon kişi konuşur) ve bu da Türklerin %92’sinin ana dilidir. En çarpıcı olanı, Latin alfabesinin yanı sıra Arap alfabesinin büyük bir bölümünü kullanıyor. 1920’lerden itibaren moda ile ilişkilendirilen bir isimdir. Şimdi size trendy ve şık görünmenizi sağlayacak muhteşem Ankara baskılarını göstermeye karar verdim. Herkes pantolon, gömlek, bluz ve hatta şık bir eşarp gibi Ankara baskılı ürünleri giyebilir.

Bugün ve çağda pazarlama, herhangi bir ticari organizasyonun büyümesini sürdürmede hayati bir rol oynamaktadır. Kuruluşlar yeni ürünler piyasaya sürüyor, start-up’lar markalarını büyütmek için yenilikçi yollar buluyor ve ürünlerini internette sergilemek veya onlar için etkinlikler düzenlemek için bu araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Ankara çoğu kişinin düşündüğü gibi değil. Ankara, Ankara Türkiye Spor Kulübü ve Sabahattin Vural Ankaragücü’nden daha fazlasıdır. Ankara hakkında yemeklerden gidilecek yerlere kadar tonlarca harika şey var, işte mutlaka görülmesi gereken ilk 5’in bir listesi!

Ankara, Türkiye’nin başkentidir. Hem Ankara’da hem de gelişmiş ilçelerde, Ulus Kızılırmak Nehri, Çubuk Göller Bölgesi Hasankeyf Sarayları gibi doğal alanların yanı sıra, iklim koşullarına bağlı olarak yıl boyunca değişen vadileri oyan nehirlerin çoğu, gelişmekte olan önemli kültürel miras alanlarıdır. Ankara, Madrid, İspanya ile birlikte ana ev sahibi şehir olarak IAAF World Race Walking Cup’a ev sahipliği yaptı.

Diğer tüm bloglar gibi bu blogun amacı Türkiye’nin Başkenti Ankara hakkında bazı değerli bilgileri ortaya çıkarmak ve paylaşmaktır, ancak zeminde yürürken karşılaşacağımız deneyimlere göre bakış açımız değişse de adil bir analiz yapacağız. Gezinme çubuğundan alabileceğiniz e-posta yoluyla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.