Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Antalya – Türkiye

Antalya hakkında gidilmeden önce bilinmesi gerekenler

29

Türkiye’nin güney kısmında bulunan ve 640 km’lik bir sahil şeridine yayılmış Antalya 2.5 milyona varan nüfusuyla aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. Ülkenin en çok yabancı turist çeken şehri olan Antalya, misafirlerine olağan dışı seçenekler sunabiliyor. Şehrin doğu kısmından batı kısımlarına kadar uzanan mavi bayraklı, ince kumlu onlarca plajı vardır. Kleopatra ve Kaputaş Plajları dünyaca tanınmış plajlardan sadece bazılarıdır.

Antalya’nın doğu kesimlerinde Side ve Alanya, batı kesimlerinde Kemer ve Finike gibi yerleşim yerlerinde 5 yıldızlı oteller yoğun olarak görülürken OlimposKaş arasındaki sahil şeridlerinde ise daha çok küçük çaplı oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Sörf, kano, dalış, şnorkel, deniz paraşütü, tekne turları ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerde Antalya ve çevresinde yapılacaklar listelerinizden sadece bazıları. İnsanlığın bugüne kadar bilinen en eski yerleşim yeri olan merkezin kuzeybatısında kalan yaklaşık 30 km uzaklıktaki Karain Mağarası tahminen 500 bin yıllık geçmişiyle şehrin içinde barındırdığı sayısız mağaraların en ünlüsüdür. Tarihte bilinen en eski yollardan biri olan Likya Yolu’nun bir kısmı da Antalya şehri sınırlarına dahildir.

Likya Yolu ziyaretçilerine doğa ve yürüyüş sporları yapma imkanı sunarken ek olarak yol boyunca görünen binlerce antik buluntular ve yerleşim yerlerini de görme fırsatı sunmaktadır. Turistlerin birçoğunun söylemlerine göre Antalya tekrarlanan ziyaretlerin yapılması ve her seferinde türlü türlü birçok özelliğinin keşfedilmesi gereken, güzellikler ve mucizelerle dolu bir şehir olmaktadır.

Eski Antalya Evleri

Yazların bir hayli sıcak ve kışların ılık geçiren Antalya’da eski tarihi evlerin yapımında soğuktan çok, güneşi ve sıcakları engellemeye dahası serin bir ortam sağlamaya önem verilmiştir. Gölgeli taşlıklar ve avlular daha serin bir hava akımını ortaya çıkartan özelliklerdir. Depo ve hol görevi yapan girişleri ile genelde üç kat üzerine yapılmıştır.

İklimi

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Antalya’da, kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer.

Ulaşımı

Karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Antalya havalimanı uluslararası hava trafiğine açıktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.