Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Ayvalık – Türkiye

15

Ayvalık tabiatında ki  çam bitki örtüsü ve ormanları sayesinde oksijen bakımından oldukça yüksek miktarlara sahip olarak bilinen, zeytin ve zeytinyağı ile Türkiye de ünlenen Ayvalık, Ege’nin kuzey bölümünde olup en güzel yerleşim yerlerinden birisidir. Balıkesir sınırları içerisinde yer alan bu ilçe, Akdeniz iklimini barındırdığı için yılın hemen hemen her mevsiminde meraklı ve hayalperest maceracıların sıklıkla uğradığı bir bölgedir.

Bu nadide ilçeye ulaşmak için direkt olarak kara yolunu tercih edebilirsiniz veya hava yolu firmalarının genelde tercih ettiği seferlerle önce İzmir’e ya da Balıkesir’e uçup, bu şehirlerden yine kara yoluyla geçiş yapabilirsiniz. Bazısı küçük bazıları büyük 15’in üzerinde adaya sahip olan Ayvalık’ın merkezinden farklı olarak en çok turist çeken bölgeleridir. En büyük adası olan Cunda, tazecik deniz ürünleri ile sunum yapan restoranları, Rumlar tarafından kalma taş evleri ve Taş Kahve gibi nadide mekânları sayesinde, bir köprü tarafından karaya bağlandığı için araçlar ile de gidilebilen Cunda (Alibey) Adası’nı gezilip görünmesi yerler arasında üst sıralarda kılıyor.

Ayvalık da gün içerisinde keyifli tekne turlarına katılabileceğiniz, tarihe tanıklık etmiş sokaklarında keyifli gezintiler yapabileceğiniz ilçede akşam saatlerinde Şeytan Sofrası’na çıkıp gün batımının nadide manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde ve sonbahar başlarında Sarımsaklı ve Altınova plajlarından Ege Denizi’nin eşsiz masmavi sularına kendinizi rahatça bırakabilirsiniz.

Ayvalık’ın bu anlattığımız tüm güzelliklerini keşfettikten sonra isterseniz feribot seferlerinden yararlanarak Yunanistan sınırlarında bulunan Midilli Adası’na geçiş sağlayabilirsiniz. Huzur ve neşe dolu bir ilçe olan Ayvalık’ta konaklamak isteyen misafirler genellikle butik otelleri tercih ediyor. Genellikle merkezi konumda hizmet veren oteller arasından ulaşmak istediğiniz noktaya minibüsler veya taksilerle rahatça ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.