Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Bursa – Türkiye

38

Türkiye’nin popüler ve yüksek ziyaret oranlarına sahip şehirlerinden birisi olan Bursa, kış turizmi için adeta bir cennettir. Kültürel varlığı ile, dokuları ve tarihi ile Türkiye’nin en önemli kültür merkezleri arasında da yer alır. Kayak turizmini Uludağ’da her yıl binlerce ziyaretçisine açan kent, düzenlemiş olduğu çeşitli festival ve etkinlikler ile ziyaretçilerine keyifli ve güzel anlar yaşatır.

Bursa, Osmanlı İmparatorluğu mirası olan Yüce Camii, Yeşil Türbe ve Emirsultan Türbesi şeklinde dini mekanları da ziyaret etme fırsatı sunar. İhtişamlı şehir Bursa’da gezerken zengin mimarisi ile dikkat çeken yapılardan ve zamanı ögelerinden gözlerinizi alamayacaksınız.

Kentin merkezinde, her yıl ziyaretçi akınına uğrayan teleferik ile Bursa’ya kuş bakışı bakıp şehrin tüm manzarasını seyredebilirsiniz. Merkezde ve ilçelerinde bulunan otelleri ile konfor ve güven içerisinde konaklayabilir, bu otellere yakın bölgelerde bulunan bölgesel pazarlarda alışveriş yapabilirsiniz.

İskender kebap, Bursa kebabı, Bursa pidesi ve ciğer sarma benzer biçimde önemli bölgesel yiyecekleri tadabileceğiniz bu kentte gezerken öğrenip, yemek yerken büyük keyif alacaksınız. Tarihin tüm o güzelliğini, dokusunu, yörenin ve insanının samimiyeti ile dolup taşan Bursa, her yıl ziyaretçilerini büyük bir zevk ve özen ile ağırlar. Şeftalisi, çileği, kirazı, ahududusu, armudu, inciri, zeytini, kebabı, köftesi, hünkarbeğendisi, kemalpaşa tatlısı, ile ülkemizin ağız tadı, sebze ve meyve cenneti Bursa.

Tarihçesine göz gezdirdiğimizde ise bilimin etkisinde, arkeolojik araştırmalar Bursa İli ve çevre ilçelerini 8500 yıl ile tarihe sığdırmaktadır. Balkan orta Avrupa ve kültürünü barındıran ilk tarım topluluklarının yerleşik hayata geçmelerinde bu bölgenin etkili olduğu konusunda teori sunmaktadır. Bursa da kuzeybatı Anadolu’nun yüzyıllar öncesi geçmişine damga vuran çok sayıda höyük bulunmaktadır.  Tarih öncesi dönemde insanların yaşamlarını devam ettirdikleri bu höyükler yaklaşık 30 tanesi tespit edilmiş durumdadır. Yenişehir-Menteşe Höyükte Kalkolitik Çağa(Bakır Çağı) ,Orhangazi-Ilıpınar Höyükte Neolitik Çağa(Cilalı Taş Devri), Nilüfer-Akçalar Aktopraklık Höyükte Geç Neolitik-Erken Kalkolitik Çağa, İnegöl Höyükte ise Erken Tunç Çağına ait kalıntı ve buluntulara rastlanılmıştır.

Sonbaharda, Kapalıçarşı’nın tarih kokan bir fincan kahvesidir Bursa, kış mevsiminde ipeğe sarınmış nazlı bir gelin olur… İlkbaharda çocukların cıvıltısıyla dans eden, deposu ulu bir dağdan alan serin bir sudur. Yazın ise, şanlı Türk bayraklarıyla süslenmiş, Marmara’da süzülen keyifli bir feribot.

Coğrafi açıdan birazcık inceleyecek olursak Bursa ili topraklarının ortalama % 35 ini dağlar oluşturmaktadır. Dağlar çoğu zaman doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklindedir. Orhangazi’nin batısından Gemlik körfezinin batı ucunda barınan Bozburun’a doğru uzanan Samanlı Dağları, Gemlik Körfezinin cenup yüzünü kaplayan ve Bursa ovasını denizden ayıran Mudanya Dağları, İznik gölünün güneyi ile Bursa ovasının şimal taraflarını içinde yer edinen Katırlı Dağları, Mudanya Dağlarının uzantısı olan Karadağ ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ‘dır (2.543 m).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.