Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Chicago Gezi Rehberi-1

26

Chicago Gezilecek Görülecek ve Kesinlikle Gidilmesi Gereken Yerler Listesi-1| En Güzel 10 Yer!

Chicago gezilecek yerler listesine nereleri eklemelisiniz? Illinois Eyaleti’nin sınırları içerisinde bulunan Chicago, günümüzden sadece 180 yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen gerek kültürel birikimi gerekse de mimari açıdan tüm dünyada nam salmış bir şehir. Senede 90 milyon turist ağırlayan Chicago, sanatsal etkinlikleri ve festivalleri sebebiyle de çokça ziyaret alan bir şehirdir.

 

Ortalama Gezi Süresi; Chicago gezinizin verimli geçmesini istiyor ve dönerken aklınızda keşke diğer planladığım yerlere de gitseydim gibi bir sorunun kalmamasını istiyorsanız bu şehre en az 5 gün ayırmanız gerekmektedir. Uzun uçuş süresini de düşünürsek bu seyahat için kısa bir ziyaret yetersiz kalacaktır.

Chicago Para Birimi; Chicago para birimi Amerikan Dolarıdır. 1 dolar : 8,54 TL’dir. (2021 kuruna göre hesaplanmıştır.)

Chicago Pahalı mı? Dünyada, yaşama ve çalışma hayatının en pahalı 10 şehrinden birisi olan Chicago’da turistik bir gezinin maliyetleri de çok düşük olmayabilir. Yine de New York ve San Francisco’ya kıyasla daha az para harcayacağınızı söyleyebiliriz. Kentte, otel konusuna değinecek olursak yine bu şehirler kadar pahalı otellerle karşılaşabilirsiniz.

Merkezde ikamet etmeyi düşünüyorsanız ulaşım ücretlerinin tamamından muaf kalabilirsiniz. Ek olarak gezi noktalarının birçoğu ücretsiz ya da uygun, müzeler ise giriş ücretlerinin yüksek olması ile ünlüdür. Bu sebeple Go Chicago kartına başvurmanız da faydanıza olacaktır.

 

Chicago’da kesinlikle görülmesi gereken yerler:

  1. Navy Pier
  2. Millennium Park
  3. Art Institute of Chicago
  4. Shedd Aquarium
  5. John Hancock Merkezi & 360 Chicago
  6. Willis Kulesi & Skydeck Chicago
  7. Magnificent Mile
  8. Adler Planetarium
  9. Museum of Science and Industry
  10. Chicago River

 

1. Navy Pier

1916 yılında inşası tamamlanan Navy Pier, kentteki en ünlü eğlence merkezlerinden biri olarak tanınmakta. Bununla birlikte turistik gezilerine keyifli bir başlangıç yapmak isteyenler, 50 dekarlık alana sahip iskeleyi Chicago görülmesi gerekenler listesinde ilk sıraya yazıyoruz.

Polk Bros Park tamamen ücretsiz konserlerin ve film gösterimlerinin gerçekleştirildiği mekan olarak tanınmakta. Rıhtım bölgesinde bulunan lunaparktaki dönme dolap ise muhteşem kareler yakalayacağınız anlara olanak sağlıyor. Navy Pier’in merkezine kurulmuş bu mini lunapark, atlı karınca ve çarpışan arabalara sahip. Ailelerin  çocuklarıyla vakit geçirmesine ve ziyaret ettiği bir başka güzellik ise Chicago Çocuk Müzesi. Navy Pier’de yetişkinler Chicago Shakespeare Tiyatrosu’nda bir gösteriye katılabilir, birçok farklı mağazadan alışveriş yapabilir veya Miller Lite Bira Bahçesi’nde bir içki yudumlayabilir.

 • Adres: 600 E Grand Ave, Chicago, IL 60611
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00
 • Web Sitesi: navypier.org

 

2. Millennium Park

 

2004 yılında hizmet vermeye başlayan parkta zaman geçiren gezginler, göl manzarası izlemek gibi bir ayrıcalığa da sahip olmakta .Chicago’nun ünlü Milenyum Parkı, kentte kesinlikle gidilmesi gereken simgesel noktalardan biridir. Bu popüler gezi noktası yetişkinler ve çocuklar içinde hitap ediyor diyebiliriz.

Ziyaretçilere film gösterileri, konserler gibi pek çok sayısız ücretsiz etkinlik sunuluyor. Çeşitli konserlere ev sahipliği yapan Jay Pritzker Pavyonu, buz pateni pisti, çeşmeler ve su oyunlarıyla dikkat çeken çok sayıda önemli yapıya ev sahipliği yapar. Millennium Parkın gezi turunda görüp görebileceğiniz ve yapabileceğiniz şeylerin listesi oldukça uzun olduğu için her yaş kitlesine hitap eden bir aktivite mevcuttur. Doğa tutkunları, mimari yapılarla ilgilenen ve sanat severler, çocuk sahibi olan aileler, müzik tutkunları, spor severler ve daha fazlasını burada bulmak oldukça kolay. Millennium Parkta aynı zamanda oranın yerli halkından oluşan sanatçıların dokunuşlarının mevcut olduğu eserleri bizzat gezerek görebileceğiniz Boeing Galleries’e bir gününüzü ayırabilir veya başka bir seçenek olan Art Institute of Chicago’yu da ziyaret edebileceğiniz yerler listesine ekleyebilirsiniz. Tüm bunların yanında The Bean’in hemen önünde anı olarak saklayabileceğiniz bir fotoğrafı çekinmeyi mutlaka unutmayın.

 • Adres: 201 E Randolph St, Chicago, IL 60602
 • Ziyaret Saatleri: 06.00-23.00

 

3. Art Institute of Chicago (Şikago Sanat Enstitüsü)

 

Sanat ile ilgilenenlerin Chicago gezilecek yerler listelerinin demirbaşlarından biri olan enstitü, 1879 yılında kurulmuş. Chicago Sanat Enstitüsü dünyanın en önemli İzlenimcilik ve Art izlenimcilik sürekli koleksiyonuna sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci en büyük sanat müzesi olarak bilinen bu kültürel miras sanat enstitüsünün ana koleksiyonunda; Picasso, van Gogh gibi birçok önemli ismin çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Bu koleksiyonlara ek olarak Amerikan sanatı, Avrupa ve Amerikan dekorasyon sanatları, Asya sanatı ile modern ve çağdaş sanat koleksiyonları da bu müzede bulabilirsiniz.

Bu sayede dünyanın farklı bölgelerindeki kültürel değerlere verilen sanatsal bakış açılarından haberdar olabilirsiniz.

 • Adres: 111 S Michigan Ave, Chicago, IL 60603
 • Ziyaret Saatleri: 10.30-17.00
 • Giriş Ücreti: $25
 • Web Sitesi: artic.edu

4. Shedd Aquarium

Grand Park’ın merkezi konumu göze alındığında güneydoğusunda kalan Museum Campus mutlaka ziyaret etmeniz gereken ilk mekan olmalıdır. Çocuklu ailelerinde mutlaka vakit geçirirken hoş bir zaman geçireceklerini düşündüğüm Shedd Aquarium da hemen sonrasında yer almalıdır.

Shedd Aquarium 1930 yılında inşa edilmiş ve kapılarını halka açmıştır. Akvaryumlar arasında diğer yerlere göre Dünyanın en büyüğü olması unvanına sahiptir. Su altının güzelliklerini ve zenginliğini herkese sunan tesis, mimarisinde yer alan ve antik yunan tapınaklarına benzeyen yapısı ile büyük beğeni toplayan ve müthiş bir güzelliğe sahip olan bir binada misafirlerini ağırlamaktan onur duyuyor.

John G. Shedd adını da taşıyan akvaryumu Chicago’nun dünya çapında tanınmasını sağlamış ve Chicago’yu ünlü bir şehir haline getirmiş yetenekli bir iş insanı olmuştur. En çok ilgiyi ise Caribbean Reef, Abbott Oceanarium ve Polar Play Zone görmektedir.

Mutlaka gezmeniz gereken akvaryumu ziyaret ettiğinizde köpek balığı besleme turlarından birine katılabilirsiniz ve bu tur esnasında ilgi çekici beyaz balina ya da penguenlerle yakından tanışabilirsiniz. Hatta işinde uzman eğitmenlerinde gözetiminde deniz memelilerinin eğitimlerine katılabilir ve onlarla birlikte belirli görevleri üstlenebilirsiniz.

 • Adres: 1200 S Lake Shore Dr, Chicago, IL 60605
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00
 • Giriş Ücreti: $49.90
 • Web Sitesi: sheddaquarium.org

 

5. John Hancock Merkezi & 360 Chicago

Chicago’nun müthiş şehir manzarasını farklı açılardan seyretmek istiyorsanız gezi programınızda John Hancock Merkezi’ne de yer vermeniz gerekiyor. 1965-1969 yılları arasında inşa edilen 100 katlı gökdelen, Magnificent Mile, Chicago’nun ana ticaret bölgesi üzerinde yer alıyor.

John Hancock Merkezi 360 Chicago, gökdelenin 94. katında panoramik şehir manzaralarının izlenebileceği çatısında bir gözlem kulesi sizleri bekliyor.

Yerden yüksekliği 304 metre olan gözlem terasında, şehrin ihtişamlı görüntüsüne vurgu yapan birbirinden farklı mahallelerin oluşturduğu renkli görüntüyle kendinizden geçebilirsiniz.

Manzaranın keyfini sürdükten sonra aynı kattaki kafeterya ya oturup keyifli bir akşam yemeği deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • Adres: 875 N Michigan Ave, Chicago, IL 60611
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-23.00
 • Giriş Ücreti: $22
 • Web Sitesi: 360chicago.com

 

6. Willis Kulesi & Skydeck Chicago (Sears Tower)

 

 

Willis Kulesi şehrin en önemli mihenk taşlarından sayılmaktadır ve inşa süreci 1973 de tamamlanmıştır. Bina kaplamasında kullanılan siyah alüminyum detay gökdelenini oldukça dikkat çekmesini sağlamaktadır. Dünyanın en yüksek binası ünvanını da 1997 yılına kadar elinde tutmuştur.

Sears perakendecilik alanındaki faaliyetlerini 2003 yılına kadar devam ettirmiş ve günümüzde dahi şehirdeki en uzun bina ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Keyifli ve hoş bir vakit geçirmenizi sağlayan çeşitli aktivitelere sahip olan Willis Kulesi en büyük ilgiyi 103. katında yer alan Skydeck Chicago sayesinde elinde tutuyor.

Willis Kulesinin dışına doğru yer alan 1,2 metrelik seyir terası, konuklarını biraz heyecanlandırırken aynı zamanda var olan güzellikleri görmelerini sağlıyor.

Terasta manzaranın keyfini çıkarırken aynı zamanda çokça fotoğraf çekindikten hemen sonra aynı yerde yer alan sergi ve sunumlarıda eş zamanlı gezebilirsiniz.

 • Adres: 233 S Wacker Dr, Chicago, IL 60606
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-22.00
 • Giriş Ücreti: $25
 • Web Sitesi: willistower.com

7. Magnificent Mile

Magnificent Mile, Chicago’nun ana ticaret bölgesidir. Gün boyu aktif ve kalabalık bölgede dünyaca bilinen birinci sınıf mağazalar, lüks moda evleri, havalı restoranlar ve elit oteller yer alır. Burası aynı zamanda 1.sınıf taze çiftlik ürünlerinin satıldığı dükkânlara da yer veriyor. Oldukça işlek olan bu bölgenin trafik yoğunluğu bakımından da sıkışık olduğu söylenmektedir. Caddenin gösterişli haline ise her yıl eylül-kasım ayında ortaya çıkan Işık Festivali sırasında şahit olabilirsiniz.

 

 8. Adler Planetarium

Astronomiye merakınız bulunuyorsa sizin için olağanüstü bir manzara, kendi alanında ilkleri barındırma özelliği taşıyan Adler Planetarium’u Chicago kesinlikle görülmesi yerler listenize ekleyebilirsiniz.

1930 yılında Max Adler tarafından kurulan gezegenevi, The Field Museum ve Shedd Aquarium’a da ev sahipliği yapan Museum Campus sınırları içerisinde yer alıyor.

Adler Gezegenevi, çeşitli gösterimler ve sergiler aracılığıyla konuklarına uzay, gezegenler, yıldızlar, güneş sistemi hakkında değerli bilgiler aktarıyor. Planetarium’da teleskoplarla gözlem de yapabilirsiniz.

ABD’nin fizik eğitiminde tanınmış merkezi ve ilk planetaryumu olan Adler, uzay bilimi harikasıyla insanları, toplulukları ve kurumları sosyal etkinlikler ile birbirine bağlar, böylece Evrenimizi  keşfetmekte herkes için verimli bir mecra haline dönüşmektedir. Ailecek gezintilerinizde sizlere gerçekten değerli fikirler ve bilgiler sağlayacağını düşünmekteyiz.

Yarım daire şeklindeki kubbesi ve geceleri şehrin hemen her yerinden görülen büyüleyici ışıklandırması görenlere hayranlık uyandırıyor ve birçok fotoğrafın anılarını süslüyor.

 

 • Adres: 1300 S Lake Shore Dr, Chicago, IL 60605
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-16.00
 • Giriş Ücreti: $21
 • Web Sitesi: adlerplanetarium.org

9.Museum of Science and Industry (Bilim ve Endüstri Müzesi)

 

Museum of Science and Industry batıda yer alan ve sadece bilim için çalışmalar yapan dünyanın tanınmış kültürel tesisi konumundadır. 1893 yılından günümüze kadar Jackson Park’taki tarihi Güzel Sanatlar Sarayı’nda güncel faaliyetlerini sürdürmektedir.

1933 yılında kurulmuş olan müze içerisinde yer alan 75 sergi salonunda, her yıl 2 binden fazla sergiye yer vermektedir. Aynı zamanda tesisin içinde Kömür Madeni ve U-505 gibi yer edinmiş ve korunun gösterimlere de yer verilmektedir.

Museum of Science and Industry nin bodrum katında yer alan U-505 II. Dünya Savaşı’ndan kalmadır ve bunun yanı sıra bir de Henry Crown Uzay Merkezi ve FarmTech isimli bölümlerde müzede yer alıyor.

Müzenin birinci katında bulunan Science Storms ilginin asıl odak noktasını oluşturmaktadır. İkinci katta yer alan, YOU! The Exhibit isimli sergide bilimle uğraşan tutkunlarına kapılarını açıyor.

 • Adres: 5700 S Lake Shore Dr, Chicago, IL 60637
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Giriş Ücreti: $25
 • Web Sitesi: msichicago.org

 

10. Chicago River

Chicago Nehri 251 kilometre uzunluğa sahiptir ve sahip olduğu mühendislik harikası köprüleri ile de büyüleyici manzaraları ortaya çıkarmaktadır.

1885 yılındaki su kirliliğinden hemen sonra nehrin akış yönü tersine çevrilmiştir. Aynı zamanda nehir şehrin kültürel hayatını zenginleştirmekte bir diğer yandan da üzerinde yer alan 4 farklı rıhtım ile de bölgenin yelkenli trafiğini yönetmektedir. Yapılan kanallar sayesinde nehir temizlik seviyesi her zaman kontrol altında tutulabilmektedir. Bunların yanı sıra nehir birden fazla balık türüne de barınma olanağı sağlamaktadır.

Chicago Nehri olta balıkçılığına da son derece elverişli bir ortam sağlamaktadır. Bunun dışında keyifle dolu bir gezintiye çıkmak isterseniz de nehirde yer alan tekne turlarına dahil olabilirsiniz.

Birbirinden farklı çerçevelerde düzenlenen bu turlar ile kentin mimari açıdan zenginliğini tanıyabilir aynı zamanda birbirinden farklı manzaraları sizlere sunabilmektedir.

Dilerseniz güneş battıktan hemen sonra nehir kıyısına giderek Chicago kent merkezindeki ışıltı dolu görünüm altında uzunca bir yürüyüşte yapabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.