Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Eskişehir – Türkiye

26

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden olan Eskişehir, İç Anadolu’da yer almasına karşın ortasından geçmekte olan Porsuk Çayı sayesinde adeta bir sahil kasabası gibi görünmektedir. Porsuk Çayı’nda gondolla gezi keyfi ünlü Venedik Kanalı’nı aratmamaktadır.

Şehrin en karakteristik özelliği ise genç ve dinamik sosyal yaşamıdır. Eskişehir’de bulunmakta olan iki büyük üniversite sayesinde kent fazlaca genç bir nüfusa haiz, bu nedenle şehir turistler için de oldukça çekici ve keyifli bir toplumsal hayat sunuyor.

Anadolu’nun yıllar boyu muhtelif medeniyetlere ev sahipliği yapmakta olduğu bölgesinde yer alan Eskişehir’de birçok da farklı konulara ev sahipliği yapan müze bulunuyor. İnönü Savaşı Müzesi’nden Balmumu Müzesi‘ne birçok farklı konuyu gelen ziyaretçilerin hizmetine sunmakta. Odunpazarı semtinde bulunan koruma altındaki Osmanlı süreci evleri de, turistlere nostaljik bir edinim yaşatıyor.

Dinamik bir kültürel hayata sahip olan Eskişehir, sanat meraklılarına birçok etkinlik alternatifi sunuyor. Eskişehir’in, Balkan, Kırım ve Kafkas mutfaklarından etkilenen Toyga Çorbası, Kelem Dolması, Kaşık Börek şeklinde gurme lezzetleri bulunuyor. Eskişehir’in en meşhur lezzeti ise Çibörek.

Eskişehir’e, İstanbul ve Ankara içinde yer alan konumu sayesinde kolayca ulaşılabiliyor.

Kurtuluş Savaşında Eskişehir, tarihin her bir döneminde önemli bir ticari, ekonomik ve stratejik noktalarda yer almıştır. Geniş ve verimli ovaları, Anadolu’yu batı doğu ve kuzey cenup doğrultularında kesen doğal yolların Eskişehir’de buluşması, bu yolların askeri ve ticari önemi, bölgenin hep göç almasının ve savaşların sahnesi olmasının temel sebepleri arasındadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun, Birinci Dünya Savaşı’ndan müttefikleriyle beraber yenik çıkması, askeri ve siyasi açılardan kilo vermesi ve 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi ile bu yenilginin uluslararası platformda tescil edilmesi, büyük bir devletin sonunu ve genç, Türkiye Cumhuriyeti’nin de başlangıcını haber etmiştir.

Cumhuriyet Döneminde Eskişehir Cumhuriyetin ilanından sonra, sancak ve mutasarrıflıkların il yapılmaları üstüne, Eskişehir’de 1923 yılında il olmuştur. 1926 senesinde Eskişehir’in Sivrihisar, Mihallıcçık ve Seyitgazi olmak suretiyle üç ilçesi bulunuyordu. 28.06.1954 tarihinde 6321 sayılı kanunla Çifteler, Mahmudiye, 27.06.1957 tarihinde 7033 sayılı kanunla Sarıcakaya ilçe haline getirildi ve Eskişehir’in ilçe adedi 6’ya çıkmayı başardı. Ardından ise 19.06.1987 tarihinde 3392 sayılı kanunla Alpu, Beylikova, İnönü; 9.05.1990 tarih ve 3544 sayılı kanunla Günyüzü, Han ve Mihalgazi ilçe haline gelmiştir. Böylece ilçe sayısı 12’ye çıkmayı başarmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.