Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Güney Amerika-Miami (Florida)

31

ABD’nin Florida Eyaleti’nin Jacksonville kentinden sonra en büyük ikinci kenti ünvanına sahip Miami, Atlas Okyanusu kıyısında Amerika’nın güney kısmında, denize doğru uzanan bir burnun ucunda yer almaktadır. Küba ile diğer adalara oldukça yakın bulunan oldukça kalabalık bir turizm ve önemli bir liman şehridir. 1513’de İspanyol Juan Ponce de Leon tarafından keşfedilen, 1550’lerde Avrupalı göçmenlerin bölgeye ulaştığını bilinmektedir. 1850’lerde hala düşük nüfuslu küçük bir köyken, 1896’da kendi yöntemleriyle demiryolu hattı yöneticilerini var olan bölgeye ray döşemeleri konusunda ikna etmeyi başarmıştır. Bugün dahi şehrin tüm bölgelerinde büstlerine rastlayabileceğiniz Ohio’lu Julia Tuttle‘ın girişimleriyle hızlı bir şekilde büyümeye başlamış ve 1980’lerde inşa edilen 5 yıldızlı büyük otelleriyle de tüm dünyanın  ilgisini çekmeyi başarmıştır. Şehirdeki vatandaşların büyük bir kısmı Hispanik şeklinde adlandırılan Kübalılardan, Haitililer ve Karayiplilerden oluşan, Amerika’nın canlı şehirlerinden birisidir.

Zamanla ünlenmiş ünlü Ocean Drive, Miami Beach ve Lincoln Caddesi’ni de içinde bulunduran South Beach bölgesi barları, kafeleri ve plajlarıyla şehrin gözbebeği olmuş merkezidir. Müzeleri gökdelenleri,  ve American Airlines Arena’yla ticaret, finans ve kültür bölgesi Downtown Miami, Küba mahalleleri, Küba yemekleri , puro fabrikaları, kafeleri, Little Havana, ve kanallarıyla Venedik’i anımsayacağınız Fort Lauderdale kentin mutlaka görülmesi nadide bölgeleridir. Şehrin güneyinde yer alan ve muhteşem büyüklükte olan bir arazi üzerine kurulmuş Everglades Ulusal Parkı ise Miami’ye gitmek isteyenlerin akıllarında bulundurması gereken başlıca yerlerden birisidir.

Sinema, müzik, moda, popüler eğlence ve sahne sanatlarının da içinde bulunduğu ulusal çapta bir merkezdir. Dünyada adından çokça söz ettiren birden fazla üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2008 yılında en geniş yeşil alanlara, temiz sokaklara, temiz içme suyuna, ve şehir genelinde bulunan geri dönüşüm programları ile Miami, Amerika’nın “En Temiz Şehri” lakabına aday gösterilmiş ve seçilmiştir. Bunun yanı sıra birbirinden farklı anketlerde dünyanın 5. en lüks ve zengin şehrine aday gösterilmiş ve seçilmiştir.

Şehirde konuşulması tercih edilen en ağırlıklı ikinci dil İspanyolca’dır. Miami nehrinin etrafına inşa edilmiş olan bu şehir, eşsiz güzellikteki kumsalları, 24 saat durmaksızın devam eden gece hayatı ve dünyada adından çokça bahsedilmiş olan ünlü gemi seyahatlerinin merkezi olması gibi birbirinden farklı özelliklerden dolayı Amerikalılar tarafından Magic City (Sihirli Şehir) olarak adlandırılmıştır. Yani Miami, çılgın gece hayatı, farklı kültürlerle kaynaşmak, alışveriş, beyaz kumsallar, mükemmel gün batımı manzaraları, tarihi yerler ve tüm sene boyu güneş tutkunları için en ideal yerlerden birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.