Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Güney Amerika-New York

38

Şehrin en bilindik sembolü haline gelen Özgürlük Heykeli sayesinde herkes tarafından bilinen New York, gerçekte tarihinde ilk olarak Hollandalı halkı tarafından New Amsterdam isimi ile kurulmuştur. Fakat Birleşik Krallık’a geçtiği zamandan (1664) bu zamana kadar kent günümüzdeki ismi ile tanınıyor ve anılıyor. “Asla Uyumayan Şehir” lakabıyla da karşımıza çıkmayı başaran bu şehirde gece hayatı yalnızca diskolar ve barlar ile sınırlı kalmıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkenti, 19. yüzyıl başladıktan hemen sonra ülkenin en dikkat çekici ticaret merkezi olmasının da getirdiği imtiyaz ile birden fazla alanda çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bunun yanında 1920’de dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip şehri unvanını Londra’nın elinden almıştır.

Gelişmekte olan bu süre içerisinde, Büyük Buhran periyodun da gözle görülür anlamda sekteye maruz kalmıştır. Fakat II. Dünya Savaşının hemen ardından Avrupalı mültecilerin etkisiyle şehir birden fazla yönü ile gelişimine kaldığı yerden devam edebilmiştir.

Günün her anında kendinizi bir anda içerisinde bulabileceğiniz sanatsal ve kültürel ağırlıklı faaliyetler de gece yaşantısının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Partiler, tiyatrolar, müzikaller, sinema geceleri New York’un New York olmasında rol oynayan detaylar arasında yer alıyor. Şehir adeta hız kesmeksizin 7 gün 24 saat eğlenceyi, yıl boyu süren San Gennaro, Midsummer Night Swing, Lincoln Centre Out of Doors ve Cherry Blossom gibi kalabalık festival ve şenlikler ile üst zirveye ulaştırıyor. New York gece hayatı ve eğlencenin dışında, Soho, Greenwich, Times Meydanı, İtalyan ve Çin Mahallesi, Empire State Binası ve Metropolitan Sanat Müzesi, içinde bulunduğu yemyeşil görüntüleri ile şehrin insanlarına bisiklet sürme, dinlenme ve havanın keyfini çıkarmalarına olanak sağlayan Central Park gibi birbirinden güzel yerlerde gezilip görülebilecek noktalar da sunuyor.

Yılın hemen hemen her zamanı keyifli ve eğlenceli olsa da, özellikle sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rahatlıkla gezip görebileceğiniz New York şehrini, hayatınız boyunca bir defa dahi olsa mutlaka gezip görmelisiniz!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.