Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

İtalya’da Gezilecek Yerler

53

Avrupa’da muhteşem bir tatil planlıyorsanız gezilecek ülkeler listesine İtalya’yı mutlaka eklemelisiniz. Avrupa’nın doğusunda yer alan bu ülke dünya üzerindeki gezilmesi gereken ilk ülkelerden biridir. Ülkenin yerleşim gösterdiği alan itibariyle bir yarımadadır. Yerleşim yeri esas olarak bu yarımada üzerindedir. Ancak Sicilya ve Sardinya bölgelerinde de yer yer yerleşim alanları vardır. İtalya içerisinde gezilmesi gereken yerler şu şekildedir;

Bologna: Bologna ya da bilinen diğer adı ile Kızıl Şehir İtalya’da gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Orta Çağ kültürüne ait yapıların bulunduğu bu şehir yaklaşık 500 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehir Avrupa içerisindeki en eski üniversitesine sahiptir. Bünyesinde gezilebilecek birçok insan yapımı eseri barındırmaktadır.

Cenova: Cenova İtalya’nın kuzeyinde bulunan ve denize kıyısı olan bir şehirdir. Kültür Başkenti olarak bilinen şehirde yaklaşık 600 bin kişi yaşamına devam ediyor. Şehir kültürel ve mimari özellikler bakımından Roma ve Venedik gerisinde kalmış olsa da oldukça önemli şehirlerden biridir. Bünyesinde insan yapımı birçok esere ev sahipliği yapan Cenova İtalya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralara yerleştirilmelidir.

Floransa: Floransa Avrupa’nın en önemli sanat merkezlerinden biridir. İtalya krallığına ev sahipliği de yapmış şehir Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi büyük sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle şehrin her noktasında birçok sanat eseri ile karşılaşmak mümkündür.

Milano: Moda şehri denilince akla gelen ilk şehir olan Milano İtalya’nın kuzeyinde yer alıyor. Avrupa ülkeleri içerisinde en gelişmiş şehirlerden biri olan Milano adeta bir kültür ve moda cennetidir. İtalyan şıklığının doğuş noktası olan Milano her ne kadar çok tercih edilen bir şehir olmasa da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Roma: İtalya’da gezilecek yerlerden bahsederken Roma şehrine yer vermemek ayıp olurdu. İsmi herkes tarafından bilinen Roma köklü tarihi ile önemli turistik bölgelerden biri haline gelmiştir. Tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar dayanan Roma şehrinde birçok kültür, sanat ve moda unsurları ile karşılaşmak mümkün. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Roma İtalya’da gezilmesi gereken ilk şehirlerden biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.