Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

İzmir – Türkiye

İzmir hakkında gidilmeden önce bilinmesi gerekenler

19

Türkiye’nin Ege Denizi’ne kıyısına sahip olan sahilin ortasına kurulmuş İzmir, 5 milyonluk kalabalık nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 3. şehri durumundadır. Asırlar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan bu güzel şehir, antik çağların en popüler kentleri arasında yer bulan Roma, Efes devrinde dünyanın en büyük kentlerinden bir tanesiydi.

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti ile Bergama ilçesi günlük turlar vasıtasıyla gezilebilir. 1970’li yıllardan günümüze Türkiye’nin deniz turizmi için başlangıç noktası olarak görülen İzmir, 47 adet mavi bayraklı plaja ve sörf spotlarına sahiptir. Her yıl milyonlara ulaşan ziyaretçi sayısı ile binlerce otel ve diğer konaklama yerleri Alaçatı, Çeşme ve Eski Foça sahilleri bulunmaz güzellikte olan şehir, Ege Bölgesi’nin can damarı, Ege mutfağının da başkenti sıfatını barındırıyor. Ege Bölgesi’nin nadide akarsularından olan Gediz‘in aşağı çığırı ile Küçükmenderes ve Bakırçay akıntı göstermektedir. Diğerleri ise sel barındıran küçük akarsulardan oluşmaktadır.

Ege’nin doğal oluşmuş otlarından yapılan lezzetli yerel yemekleri, taze balık sofraları ve Kordon Sahili’nde midye bira sefasıyla tanınmış İzmir, İzmir kokoreç, boyoz, sakızlı Türk kahvesi gevrek, menemen, kalamar ve kumru gibi farklı lezzetleri şehrin her köşesinde tadabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.