Keyifli Gezi
Dünyada Gezilebilecek Yerlerin Haberleri

Kuzey Amerika-San Francisco

33

Yaklaşık 900 bin nüfusa sahip olan San Francisco Amerika’nın ve Kaliforniya Eyaleti’nin en önemli şehirlerinden birisi olarak biliniyor. Kentin batısında Büyük Okyanus, kuzey ve doğusunda ise San Francisco Körfezi bulunmaktadır. Bununla birlikte Kuzey Kaliforniya’nın finansal, kültürel mirası ve ticari kalbinin attığı yer. Bilinen bir çok film ve dizide sıkça gördüğümüz Pasifik Okyanusunun kıyısında barınan bu eşsiz şehir dünyanın hemen hemen her bölgesinden, seyahat severlere farklı deneyimler sunmaktadır.

San Francisco dünyanın en fazla gezilen ve görülen 100 şehri arasında kendini 35. sırada bulmaktadır. Amerika’nın en büyük 13. şehri, Kaliforniya eyalet bölgesinin 4. büyük şehridir. Kentte mekan bakımından bolca kitap evi, sanatsal ve kültürel aktiviteler bulunur. Düzgün planlanmış bir şehir olarak toplu taşıma araçları da oldukça stabil çalışmaktadır. Dağlık arazileri, Victoria Dönemi mimarisi dikkat çeken noktalardandır.

San Francisco Asya Sanatları Müzesi, San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı ve Modern Sanatlar Müzesi, tarihi değerlere önem verenler ve müze severlerin şehir ile ilgilenmesine olanak sunuyor. Meşhur Golden Gate Köprüsü, Alcatraz Adası ve içinde bulundurduğu hapishanesi, Victoria tarzındaki evlerin pırlanta gibi yan yana dizildiği Aloma Meydanı gibi yerlerde filmlerde tanık olduğumuz her şeyi gözümüzün önüne seri veriyor.

Tarih olarak ele alacak olursak Amerikan yerlileri San Francisco körfezi olarak tanınmış bu bölgeye ilk olarak 15.000 yıl önce adım atmıştır. 19. yüzyıl sonları 20. yüzyıl başlarından sonra bir çok salgın hastalık ve Avrupalı ile yerli yerleşimciler arasında çıkan savaşlarda yerlilerin buradaki nüfusları tamamen son bulmuştur.

Bu bölgeye yerleşmiş ilk Avrupalı, 1770 yılında gelen İspanyol kâşif Don Gaspar de Portola’dır. Bu bölgeye Avrupalıların yanı sıra, Ruslar da kuzey California’nın güney kısımlarına koloniler oluşturup yerleşmişlerdir. Uzun zamanlar boyunca İspanyol etkinliğinde geçen bölgede Meksika’nın bağımsızlık unvanı kazanmasıyla etkisini kaybetmiş ve Meksika bu bölgeyi ele geçirmiştir. Ancak 1847‘deki Amerika ile Meksika arasındaki savaşlardan sonra bölge Amerika’nın himayesi altına geçmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.